Chińska agencja informacyjna Xinhua podała, że w pierwszej połowie tego roku Chińczycy zamontowali niewiarygodny potencjał nowych elektrowni fotowoltaicznych na poziomie 20 GW.

W ubiegłym roku w Chinach powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy około 15 GW, dzięki czemu ten kraj wyprzedził Niemców na pozycji globalnego lidera w zainstalowanym potencjale fotowoltaiki. Całkowity potencjał instalacji fotowoltaicznych w Chinach wzrósł na koniec 2015 r. do 43 GW. Tymczasem Niemcy mieli w fotowoltaice na koniec ubiegłego roku niecałe 40 GW.

W tym roku Chińczycy dystans nad drugimi na świecie, pod względem zainstalowanego potencjału PV, Niemcami jeszcze spotęgują.

Podczas, gdy w tym roku Niemcy mogą zainstalować około 1,5 GW nowych instalacji fotowoltaicznych, Chińczycy tylko w pierwszej połowie br. zamontowali aż 20 GW. To trzy razy więcej niż w pierwszej połowie 2015 r.

Tak duży przyrost mocy na chińskim rynku fotowoltaicznym to efekt częściowo wynikający z pośpiechu w przyłączaniu do sieci nowych instalacji, aby zdążyć przed przewidzianą przez Pekin obniżką stawek za sprzedaż energii z PV.

Cytowany przez agencję Xinhua Wang Bohua, sekretarz generalny chińskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej CPIA, zwraca uwagę, że inwestorzy, którzy uruchomili swoje projekty do 30 czerwca br., mogą liczyć na wyższą taryfę na poziomie ok. 1 juana za kWh (ok. 0,15 dol./kWh), podczas gdy projekty uruchomione po tym terminie będą wynagradzane za produkcję energii już mniejszą taryfą.

CPIA podaje, że w Chinach znacząco wzrosła też produkcja modułów fotowoltaicznych – do poziomu ok. 27 GW, co oznacza wzrost w pierwszej połowie br. aż o 37,8 proc. Chińscy producenci mieli też odnotować wzrost marży z ok. 4,85 proc. do 5 proc.

Co ciekawe, Pekin wyznaczył na ten rok cel zwiększenia potencjału PV o 18,1 GW. CPIA szacuje, że w całym 2016 r. w Chinach powstaną instalacje o łącznej mocy 30 GW.

CPIA zwraca też uwagę na problem niedostatecznego potencjału sieci, które odbierają energię produkowaną z fotowoltaiki. W prowincjach Xinjiang i Gansu z tego powodu tracone ma być nawet ok. 40-50 proc. produkowanej energii.

Agencja Xinhua podaje, powołując się na rządowe biuro statystyczne, że w ubiegłym miesiącu produkcja energii z instalacji fotowoltaicznych w Państwie Środka wzrosła o 31,3 proc. w porównaniu do czerwca 2015 r. – do poziomu 3,3 TWh, co przekładało się na udział PV w chińskim miksie energetycznym na poziomie 0,7 proc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *