Naukowcy z australijskiego University of New South Wales ustanowili nowy rekord sprawności krzemowego ogniwa fotowoltaicznego, zbliżając się do teoretycznych limitów fotowoltaiki.

Nowy rekord ustanowiony przez australijskich naukowców i potwierdzony przez amerykański federalny instytut National Renewable Energy Laboratory (NREL) wynosi 34,5 proc. Ustanowiono go na laboratoryjnej próbce ogniwa w technologii czterozłączowej (four-junction), w rozmiarach 28 cm2

Co ważne, wynik ten osiągnięto w warunkach naturalnego światła słonecznego.

solar_prism_diagram_1

W komunikacie na ten temat zwraca się uwagę, że poprzedni rekord sprawności, ustanowiony przez firmę Alta Devices w takich warunkach, wynosił dużo mniej, bo 24 proc., został jednak osiągnięty na dużo większym ogniwie o powierzchni 800 cm2.

Badania naukowców z University of New South Wales w ramach projektu wartego 1,4 mln USD sfinansowała australijska rządowa agencja Australian Renewable Energy Agency (ARENA).

Naukowcy z Australii zapewniają, że w przypadku technologii czterozłączowej, nad którą pracują, możliwa jest jeszcze wyższa sprawność, a teoretyczna granica wynosi około 53 proc. Australijczycy zapewniają ponadto, że będą pracować nad technikami, które umożliwią masową produkcję wysokowydajnych ogniw. W tym zakresie współpracują z chińską firmą Trina Solar, która jest największym na świecie producentem ogniw i modułów fotowoltaicznych.

University of New South Wales ma już na koncie inny rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego. Wykorzystując technologię skoncentrowanej fotowoltaiki (CPV) w 2014 r. australijscy naukowcy osiągnęli sprawność na poziomie 40 proc.

 

Źródło: Gramwzielone.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *