Na dachach dwóch autobusów MPK SA został zamontowany system fotowoltaiczny SUN-BUS przetwarzający promieniowanie słońca na energię elektryczną. System ten służy do wspierania instalacji pokładowej autobusu 24 V, która transportuje wytworzoną energię do kasowników, automatów biletowych oraz tablic elektronicznych i oświetlenia. Dzięki takiemu systemowi pojazd zużywa mniej paliwa, a panele fotowoltaiczne wykorzystują energię słońca zamiast oleju napędowego.
System SUN-BUS zasilany jest modułami fotowoltaicznymi. Zastosowana w nich technologia produkcji bez użycia szkła, kwalifikuje je do zamontowania na dachu pojazdu. Panele PV są odporne na działanie niesprzyjających warunków pogodowych.
Zamontowany system SUN-BUS pozwala pokryć zapotrzebowanie autobusu na energię elektryczną. W wyniku zastąpienia około 25% energii elektrycznej generowanej ze spalania oleju napędowego w silniku przez darmową energię słoneczną, możliwe jest uzyskanie oszczędności w kosztach zużycia paliwa w wysokości około 5%.
System SUN-BUS funkcjonuje automatycznie włączając się w momencie zapotrzebowania energetycznego i wyłączając z chwilą naładowania się akumulatorów. System jest w stanie w ciągu 20 minut doładować akumulatory umożliwiając uruchomienie silnika w autobusie.


na podstawie:
odnawialnezrodlaenergii.pl

One thought on “Fotowoltaika na dachach krakowskich autobusów”

  1. No trochę czytałem o fotowoltaice na http://elve.pl/pytania-i-odpowiedzi/ i tak teraz myślę, że to ma sens. Ciekawe jak się sprawdzi na autobusach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *