Gryfice i Legionowo, to pierwsze miasta które umieściły duże instalacje fotowoltaiczne na obiektach sportowych.
W listopadzie ma zostać ukończona instalacja systemu fotowoltaicznego na jednym z pierwszych dachów stadionów piłkarskich w Polsce. System PV na zadaszeniu trybuny Stadionu Miejskiego w Legionowie składa się z 154 paneli polikrystalicznych o łącznej mocy 39,27 kWp.

Jak informuje Sławomir Reszke z firmy Opeus Energia, która odpowiada za tą realizację, energia ma być wykorzystywana przede wszystkim na potrzeby własne stadionu, jednak operator obiektu, spółka KZB Legionowo, jej nadwyżki będzie mogła także dostarczać do sieci.

Również Gryfice mogą się poszczycić nowoczesną instalacją fotowoltaiczną – projekt zostanie ukończony w listopadzie br. Na dachu areny, w której swe mecze rozgrywają siatkarze Gryf Areny Gryfice oraz zawodnicy Gryfickiej Amatorskiej Ligi Futsalu, zamontowane zostanie 148 sztuk paneli monokrystalicznych o łącznej mocy 39,96 kWp. Roczny uzysk energii z instalacji wyniesie 33 114,85 kWh, przy czym całkowite zapotrzebowanie tego obiektu na prąd to niespełna sześć razy więcej, 184 537 kWh. Dzięki instalacji dwunastomiesięczny koszt energii elektrycznej zostanie obniżony o około 20 tysięcy złotych. – Wytrzymałość paneli to około 25 lat, czyli przez cały okres użytkowania instalacji można liczyć na oszczędności w wysokości blisko pół miliona złotych – mówi Sławomir Reszke. Inwestycja dofinansowywana jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013, a całkowita jej wartość to niespełna 380 tysięcy złotych.

Na podst. http://www.kzb-legionowo.pl/, http://biznesalert.pl/ i http://toiowo.eu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *