Instalacja fotowoltaiczna zasili jedną z przepompowni pracującą w ramach warszawskiej sieci ciepłowniczej. To kolejny etap projektu Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej, którą realizuje spółka Veolia Energia Warszawa.

Veolia Energia Warszawa S.A. uruchomiła system fotowoltaiczny w warszawskiej Przepompowni Golędzinów. Jest to rozwiązanie w systemie on-grid, które obniży koszty energii. System został wdrożony w ramach projektu Inteligentna Sieć Ciepłownicza, którego celem jest zwiększenie efektywności energetycznej oraz zapewnienie wyższej jakości dostaw ciepła do odbiorców na terenie Warszawy.

Instalacja fotowoltaiczna, która powstała na terenie Przepompowni Golędzinów, ma powierzchnię 219,6 m2 i jest zbudowana ze 135 polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych. Łączna moc zastosowanego systemu to 34 kWp i składają się na niego panele fotowoltaiczne o jednostkowej mocy 250 Wp oraz inwertery o jednostkowej mocy 10 kW.

System fotowoltaiczny jest wyposażony w system monitoringu i wizualizacji pracy instalacji (Solar-Log 1200). Dzięki temu każdy pracownik będzie miał możliwość zweryfikowania podstawowych informacji dotyczących wytworzonej energii np. produkcji dziennej lub ograniczenia emisji CO2.

Veolia informuje, że to rozwiązanie w systemie on-grid, które obniży zużycie energii elektrycznej przez przepompownię sieciową, a poza sezonem grzewczym umożliwi przekazanie energii produkowanej z PV do sieci lokalnego operatora.

Wytworzony prąd zostanie wykorzystany na potrzeby własne przepompowni. Nadwyżka natomiast, która powstanie podczas przerwy pracy przepompowni przekazana zostanie do sieci elektroenergetycznej lokalnego operatora – komentuje Mariola Modzelewska, Inspektor Eksploatacji w Veolia Energia Warszawa S.A.

We wrześniu br. zakończyła się modernizacja 2500 węzłów cieplnych w Warszawie. Inwestycja realizowana w ramach projektu Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej obejmuje implementację systemu telemetrii i telesterowania. Usprawni to monitorowanie parametrów pracy warszawskich węzłów, m.in. temperatury – w sumie zainstalowano 2500 regulatorów pogodowych. Zdalna optymalizacja pracy zarówno trzech przepompowni, jak i będzie również możliwa dzięki pomiarowi ciśnienia w węzłach.

Celem projektu Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej jest elastyczne reagowanie na chwilowe zapotrzebowania klientów na ciepło, a co za tym idzie, efektywność energetyczna w pełnym wymiarze środowiskowym. Zamykanie kolejnych etapów przybliża nas do zakończenia projektu, co planowane jest na połowę 2017 r. – mówi Jacky Lacombe, prezes zarządu Veolii Energii Warszawa S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *