Władze Indii zapowiedziały organizację pilotażowych aukcji mających na celu budowę farm fotowoltaicznych razem z magazynami energii. Indie to pierwszy po Francji kraj na świecie, który uwzlędni magazyny energii w organizowanych przez siebie aukcjach dla OZE. 

Odpowiedzialna za wdrażanie aukcji dla PV w Indiach instytucja o nazwie Solar Energy Corporation of India zapowiada, że w niedługim czasie zostaną zorganizowane tego rodzaju aukcje dla farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 300 MW

Pierwsze aukcje dla PV w opcji z magazynowaniem energii mają odbyć się w stanach Andhra Pradesh (200 MW fotowoltaiki) i Karnataka (100 MW). Zakłada się, że na każde 50 MW zainstalowanej fotowoltaiki przypadną magazyny energii o pojemności 2,5 MWh.

Indyjska firma konsultingowa Bridge to India zwraca uwagę, że o ile uwzględnienie magazynów w aukcjach fotowoltaicznych zwiększy koszty zamawianej w ten sposób energii, przygotowanie się na wdrożenie tej technologii jest konieczne w kontekście realizacji przyjętego przez indyjski rząd celu zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym Indii do 15 proc. do roku 2022 w porównaniu do 5,5 proc. obecnie.

– Zakładając, że cena baterii litowo-jonowych wynosi 15 tys. INR/kWh (ok. 220 USD/kWh), wówczas jednostka o pojemności 2,5 MWh kosztowałaby ok. 38 mln INR (ok. 0,6 mln USD). Całkowity wpływ kosztu projektu na taryfę jest szacowany na mniej niż 2 proc. – komentuje Bridge to India.

Przyszłe indyjskie aukcje dla fotowoltaiki, zakładające montaż magazynów energii, już przyciągają globalnych potentatów na rynku czystych technologii. W maju br. kanadyjski fundusz SkyPower poinformował o zawarciu umowy z największym na świecie producentem aut elektrycznych i magazynów energii – chińskim BYD, która ma na celu złożenie wspólnych ofert o potencjale do 750 MW planowanej fotowoltaiki w indyjskich aukcjach dla PV z opcją magazynów energii.

Indyjska firma konsultingowa Bridge to India dodaje, że Indie powinny stać się już od przyszłego roku trzecim największym rynkiem fotowoltaicznym na świecie pod względem instalowanego w skali roku potencjału – po Chinach i USA.

Jak wynika z danych, które udostępniło indyjskie ministerstwo energii odnawialnej, w roku fiskalnym kończącym się 31 marca br. w Indiach zainstalowano 3,018 GW systemów fotowoltaicznych, podczas gdy rządowy cel zakładał instalację 1,4 GW. Dzięki temu całkowity potencjał fotowoltaiki w Indiach wzrósł do 6,762 GW.

Aktualny plan rządu premiera Narendry Modi – tzw. National Solar Mission – zakłada zainstalowanie do 2022 r. 60 GW naziemnych farm fotowoltaicznych oraz około 40 GW instalacji PV na dachach. Wstępnie wartość tych inwestycji szacuje się na około 100 mld dolarów.

Całkowity potencjał odnawialnych źródeł podłączonych do sieci w Indiach na koniec marca br., w tym także instalacji typu waste-to-power, wzrósł do poziomu 42,726 GW. Całkowity potencjał energetyki w tym kraju sięga 298 GW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *