Indie przyjęły wyjątkowo ambitne cele w zakresie zwiększania swojego potencjału odnawialnych źródeł energii. Teraz okazuje się, że są w stanie zrealizować te cele nawet szybciej niż założył indyjski rząd.

Jak wynika z danych, które udostępniło indyjskie ministerstwo energii odnawialnej, w roku fiskalnym kończącym się 31 marca br. w Indiach zainstalowano 3,018 GW systemów fotowoltaicznych, podczas gdy rządowy cel zakładał instalację 1,4 GW. Dzięki temu całkowity potencjał fotowoltaiki w Indiach wzrósł do 6,762 GW.

Według wywodzącej się z Indii firmy konsultingowej Mercom, która specjalizuje się w analizach globalnego rynku fotowoltaicznego, w tym roku w Indiach powstaną elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 4 GW, czyniąc ten kraj 4. największym rynkiem PV pod względem potancjału nowych instalacji – po Chinach, USA i Japonii.

Aktualny plan rządu premiera Narendry Modi – tzw. National Solar Mission – zakłada zainstalowanie do 2022 r. 60 GW naziemnych farm fotowoltaicznych oraz około 40 GW instalacji na dachach. Wstępnie wartość tych inwestycji szacuje się na około 100 mld dolarów.

Rozwój PV w Indiach jest realizowany głównie dzięki aukcjom ogłaszanym przez poszczególne prowincje, w których inwestorzy uzyskują prawo do sprzedaży energii po ustalonej w długim okresie, stałej cenie.

Potencjał indyjskiego rynku i zapowiedzi rządu w Delhi przyciągają potentatów, którzy są w stanie budować farmy fotowoltaiczne najniższym kosztem, a w Indiach zauważalny jest spadek oferowanych przez inwestorów cen za sprzedaż energii. W aukcjach rozpoczętych w ubiegłym roku, w których można ubiegać się o licencje na budowę farm fotowoltaicznych, widać już wyraźnie ten trend. Podczas jednej z aukcji w stanie Rajasthan jeden z deweloperów zaproponował cenę za energię na poziomie zaledwie ok. 0,063 USD/kWh (ok. 0,26 PLN/kWh).

Równie intensywnie w Indiach rozwija się energetyka wiatrowa. Według rządowych statystyk, w roku fiskalnym kończącym się 31 marca br. zainstalowano farmy wiatrowe o łącznej mocy 3,3 GW, podczas gdy indyjski rząd przyjął cel na poziomie 2,4 GW. Łączny potencjał elektrowni wiatrowych w Indiach wzrósł do 26,743 GW.

W ubiegłym roku w Indiach zainstalowano też instalacje biomasowe i biogazowe o łącznej mocy 400 MW (obecnie w sumie 4,831 GW), a także elektrownie wodne o łącznej mocy 318,6 MW (obecnie razem 4,273 GW).

Całkowity potencjał odnawialnych źródeł podłączonych do sieci w Indiach na koniec marca br., w tym także instalacji waste-to-power, wzrósł do poziomu 42,726 GW. Całkowity potencjał energetyki w tym kraju sięga 298 GW.

 

Źródło: Gramwzielone.pl

 

Audyt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *