Katowice będą kolejnym śląskim miastem, którego mieszkańcy będą mogli korzystać z elektrycznej komunikacji miejskiej. Plany w tym zakresie wdrażają też m.in. Jaworzno i Sosnowiec. 

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach, korzystając ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. śląskiego oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, chce kupić w sumie 135 nowych autobusów, w tym 20 autobusów elektrycznych.

W tym tygodniu katowickie PKM pokazało pierwsze autobusy zakupione ze środków unijnych w ramach RPO na lata 2014-2020. Na razie nie ma wśród nich pojazdów elektrycznych.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. śląskiego, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), katowickie przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej ma zamówić 10 autobusów elektrycznych, a zakup kolejnych 10 chce sfinalizować dzięki środkom pozyskanym z POIiŚ. W pierwszym przypadku autobusy mają zostać zakupione w latach 2017-18, a w drugim w latach 2019-2020.

Jeśli projekty złożone przez PKM w Katowicach zostaną zakwalifikowane do unijnego wsparcia, Katowice będą kolejnym śląskim miastem, po którym będą poruszać się autobusy elektryczne.

Ostatnio Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu ogłosiło przetarg na zakup trzech autobusów miejskich o napędzie elektrycznym, o długości całkowitej zawierającej się w przedziale od 11,8 metra do 12,15 metra, wraz z dedykowanym systemem ładowania z magazynu energii. Szacunkowa wartość zamówienia to 6,06 mln zł netto.

We wrześniu br., dzięki unijnemu dofinansowaniu, które sięgnęło aż 85 proc. kosztów kwalifikowanych, Sosnowiec podpisał umowy na zakup aż 78 autobusów. Wśród nich jest 25 hybryd Volvo 7900 LH (cena jednego autobusu to 1,449 mln zł netto), 10 hybryd Volvo 7900 LAH (cena jednostkowa to 2,229 mln zł), 24 autobusy Solaris Urbino 12 (wartość jednego autobusu to 0,911 mln zł), a także 19 autobusów Mercedes-Benz Conecto G (cena jednego autobusu to 1,217 mln zł). Wartość całego projektu realizowanego przez PKM Sosnowiec, który zostanie dofinansowany z RPO dla woj. śląskiego, to 103,555 mln zł netto.

Natomiast Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie w październiku br. podpisało umowę na dostawę 16 autobusów elektrycznych. Zamówienie, które wyceniono na 35,2 mln zł i które ma być zrealizowane w przyszłym roku, obejmuje dziewięć przegubowych Urbino nowej generacji (18-metrowych), trzy dwunastometrowe pojazdy – nowy Urbino electric, a także cztery autobusy klasy midi o długości 8,9 metra. Dzięki wcześniejszemu zamówieniu liczba autobusów elektrycznych w Jaworznie wzrośnie do 23.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. śląskiego na zakup niskoemisyjnych autobusów, budowę węzłów przesiadkowych i systemów zarządzania ruchem zapewniono budżet w wysokości 560 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *