Kolektory hybrydowe stanowią połączenie paneli fotowoltaicznych z kolektorami słonecznymi. Kolektory tego typu dają możliwość pozyskiwania ciepła i energii elektrycznej jednocześnie.

Kolektory hybrydowe gromadzą promienie słoneczne i przetwarzają je na energię elektryczną. Nadmiar ciepła, który kumuluje się podczas tego procesu jest jego „produktem ubocznym”, dlatego też jest usuwany z modułu fotowoltaicznego i trafia do instalacji centralnego ogrzewania.

Kolektory hybrydowe stanowią dobre rozwiązanie w momencie, gdy  nie posiadamy dużo miejsca na dachu na dwie instalacje. Osobna powierzchnia na instalację fotowoltaiczną oraz na zwykłe kolektory słoneczne zajmuje sporo miejsca i jest bardziej kosztowna.

Zalety kolektorów hybrydowych:

  • koszt instalacji kolektorów hybrydowych jest niższy niż montowanych osobno modułów instalacji fotowoltaicznej i solarnej,
  • kolektory hybrydowe zajmują mniejszą powierzchnię w stosunku do klasycznych połączonych instalacji mieszanych,
  • kolektory hybrydowe stanowią dobre rozwiązanie w miejscach, które nie mają szans na podłączenie do tradycyjnej sieci energetycznej lub jej stworzenie w danym miejscu jest zbyt drogie (np. w domkach letniskowych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *