Stowarzyszenie Czysta Energia Odnawialna SCEO proponuje łączyć odnawialne źródła energii. Kompleksowa instalacja OZE daje lepszy efekt energetyczny, cieplny i ekologiczny.
Warto połączyć działanie pomp ciepła z kolektorami solarnymi. Wygodnym sposobem na łączenie pomp ciepła z kolektorami słonecznymi są m.in. zestawy solarne wyposażone w podgrzewacz z wbudowaną pompą ciepła do ogrzewania wody użytkowej. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
W przypadku samych kolektorów solarnych dostarczenie ciepła potrzebnego do przygotowania cieplej wody użytkowej nie jest w 100% efektywne. Spowodowane jest to m.in. nierównoczesnym zapotrzebowaniem na ciepłą wodę i dostępnością energii słonecznej (straty energetyczne, bo podgrzana woda stygnie, zanim zostanie wykorzystana) oraz zbyt niską temperaturą kolektora (ciecz jest w nim ogrzewana, ale do temperatury zbyt niskiej, by ogrzewać wodę użytkową). Utraconą energię można wykorzystać, gdy instalację słoneczną połączy się z pompą ciepła w taki sposób, żeby płyn z kolektorów podgrzewał jej parownik.
Jeśli chodzi o kolektory słoneczne, to ich wydajność znacznie spada przy dużym zachmurzeniu. W czasie zachmurzenia kolektory solarne osiągają temperaturę zbyt niską, żeby móc podgrzewać ciepłą wodę użytkową. W gruncie natomiast jest kilka stopni powyżej zera. Temperatura parownika wyższa o kilkanaście stopni oznacza pobór prądu mniejszy w granicach 20-40%.
Zaletą instalacji gruntowej pompy ciepła współpracującej z kolektorami słonecznymi jest również szybsza „regeneracja” gruntu. Pompa, odbierając ciepło z gruntu w okresie grzewczym, powoduje spadek jego temperatury, która w „okresie niegrzewczym” powinna wrócić do normalnego poziomu, aby w następnym okresie grzewczym mogła znowu uzyskać wysoki współczynnik efektywności COP.
W momencie, gdy sama pompa ciepła jest wykorzystywana przez cały rok do przygotowywania ciepłej wody użytkowej to „regeneracja” gruntu trwa nieco dłużej.
Z chwilą przełączenia jej pracy na współpracę z kolektorem solarnym o powierzchni 2 m2 przypadającej na 10 kW jej mocy skraca się czas regeneracji gruntu o około 4 miesiące. Temperatura gruntu może być wtedy wyższa nawet o 3oC, co oznacza współczynnik efektywności COP wyższy o około 10%. Poprzez automatyczne sterowanie systemem, kolektory solarne dostarczają do instalacji c.w.u. taką samą ilość ciepła, jak w przypadku pracy autonomicznej – pompa korzysta tylko z energii, która nie może być wykorzystana do podgrzewania wody użytkowej.