Kolektory solarne – kiedy stosować?

Cieczowe kolektory słoneczne można zastosować do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Solary w okresie od wiosny do jesieni zapewniają pokrycie większości zapotrzebowania. Latem w pełni, a w pozostałych porach roku – częściowo. Jednak nawet w chłodniejszych okresach, gdy kolektory solarne podgrzeją wodę w zasobniku do np. 20°C, nie można powiedzieć, że są bezużyteczne. Kocioł dogrzewając ją do 40-50°C i tak zużyje mniej paliwa. To argument dla wszystkich tych, którzy chcą obniżyć koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej, gdyż korzystają z drogich nośników ciepła (prąd, olej opałowy).

W przypadku użytkowników kotłów na paliwa stałe instalacja solarna uwalnia ich od konieczności rozpalania latem w kotle. Ponadto w praktyce, żeby nie palić w kotle, latem często zasobnik ogrzewa grzałka elektryczna. A to już wykorzystanie najdroższej postaci energii. Można przywołać także argument ekologiczny. Kocioł nie pracując przez część roku mniej zatruwa środowisko. Popularne obecnie kotły z podajnikiem paliwa pracują latem wyłącznie w trybie podtrzymania żaru. Emitują wtedy zwłaszcza dużo zanieczyszczeń, gdyż proces spalania znacznie odbiega od optymalnego. Oprócz tego działając w ten sposób, kocioł więcej opału zużywa na podtrzymanie pracy, niż na samo podgrzanie wody użytkowej. W tej sytuacji rzeczywisty koszt przygotowania ciepłej wody użytkowej bardzo wzrasta.

Panele fotowoltaiczne – kiedy stosować?

Główną zaletą paneli pv jest ich uniwersalność. Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd (czystą energię), którą można wykorzystywać w różny sposób. Można ją używać m.in. do oświetlenia, przez zasilanie różnych urządzeń domowych, do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Pod względem montażu panele pv są również wygodniejsze w stosunku do kolektorów solarnych. Panele fotowoltaiczne mogą znajdować się w sporej odległości od domu, np. na dachu budynku lub być ustawione na ziemi. Jeśli zastosuje się przewód o odpowiednio dużym przekroju, straty energii na przesyle będą minimalne.

Podstawowym problemem jest jednak nadal wysoka cena. Uwzględniając nawet preferencyjne kredyty i taryfy gwarantowane inwestycja wymaga dokładnego rachunku ekonomicznego.

Źródło:Budujemydom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *