Wicepremier Mateuszu Morawiecki nakreślił wczoraj plany rządu mające na celu walkę ze smogiem. Rządowe działania mają zostać zebrane w programie o nazwie „Czyste powietrze”.

W ostatnich dniach w wielu polskich miastach stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu znacznie przekraczały dopuszczalne normy, co było efektem tzw. niskiej emisji wynikającej głównie z praktyki polegającej na użytkowaniu domowych pieców węglowych.

Na początku tego tygodnia premier Beata Szydło zapewniła, że rząd podejmie działania zmierzające do poprawy jakości powietrza.

– Najbliższe posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (KERM) będzie poświęcone kwestii czystości powietrza. KERM wypracował rekomendacje w tej kwestii istotnej dla bezpieczeństwa polskich obywateli. W najbliższym czasie poinformuję, jakie konkretne działania podejmie rząd – zapowiedziała premier Beata Szydło.

Wczoraj wicepremier Morawiecki przedstawił kierunki działań w walce z niską emisją, zapewniając, że rząd przygotował „kilkanaście bardzo ciekawych propozycji”.

Chodzi m.in. o stworzenie zachęt finansowych do wymiany kotłów, zmian w zakresie norm ich jakości czy realizację programów termomodernizacji. Zachęty finansowe, które mają skłonić do wymiany źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne, ma oferować Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wicepremier Morawiecki zapowiedział ponadto, że rząd wdroży specjalny program o nazwie „Czyste powietrze”.

Jakość sprzedawanych pieców ma poprawić rozporządzenie przygotowane przez Ministerstwo Energii, zgodnie z którym od przyszłego roku nie będzie można sprzedawać pieców niespełniających najwyższej, piątej klasy parametrów emisyjnych.

Ponadto ME zapowiedziało skierowanie do konsultacji propozycji przepisów dotyczących kontrolowania i informowania o jakości paliw wykorzystywanych w domowych piecach węglowych.

Temat walki ze smogiem ma być dyskutowany na posiedzeniu rządu w najbliższy wtorek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *