Do takiego wniosku doszli naukowcy z Finlandii, zapewniając, że całkowite przejście na energię ze źródeł odnawialnych jest możliwe w krajach Ameryki Południowej już do roku 2030.

W ramach badania przeprowadzonego przez naukowców z uniwersytetu Lappeenranta University of Technology (LUT) oraz VTT Technical Research Centre of Finland Ltd., które sfinansował fiński rząd, oszacowano potencjał wykorzystania OZE w różnych regionach świata. Wynika z niego, że najlepsze warunki do budowy systemu opartego na OZE ma Ameryka Płd.

Ameryka Południowa ma unikalne zasoby źródeł odnawialnych, jedne z najlepszych warunków wiatrowych występują w Patagonii, najlepsze miejsca dla energetyki solarnej są na pustyni Atacama, energetyka wodna jest już teraz wykorzystywana w dużych ilościach, a potencjał biomasy jest ogromny. Z tych powodów Ameryka Południowa jest jednym z najlepszych regionów do przejścia na system oparty w 100-procentach na źródłach odnawialnych – komentuje profesor Christian Breyer z LUT.

Finowie policzyli, że przeciętny koszt energii ze źródeł odnawialnych w Ameryce Płd. w systemie opartym w 100-proc. na OZE wyniósłby od 47 do 62 EUR/MWh, natomiast w opcji wykorzystania nowych elektrowni jądrowych i technologii CCS koszt energii byłby o 75-100 proc. wyższy – w porównaniu do opcji 100 proc. OZE.

Naukowcy z Finlandii wyliczają, że w systemie elektroenergetycznym bazującym w całości na wytwarzaniu z OZE w Ameryce Płd. potrzebne byłyby elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 415 GW, elektrownie wodne o mocy 184 GW, farmy wiatrowe o potencjale 69 GW, biogazownie o mocy 17 GW oraz elektrownie biomasowe o mocy 4 GW.

Zapewniają przy tym, że dostępny potencjał energetyki wodnej sprawia, że budowa systemu energetycznego bazującego w całości na OZE nie wymagałaby wielkich inwestycji w nowe systemy magazynowania energii. W tym celu można bowiem wykorzystać dostępne zasoby wodne, podczas gdy budowa podobnego systemu w innych regionach świata wymagałaby ich zdaniem np. powszechnego zastosowania technologii power-to-gas, aby wprowadzić zabezpieczenie dla zmiennej generacji z fotowoltaiki czy wiatru.

Wykonane przez naukowców z Finlandii symulacje zastosowania OZE w Ameryce Płd. można znaleźć pod tym linkiem.

Źródło: gramwzielone.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *