W Orsku, rosyjskim mieście położonym w obwodzie orenburskim w południowej części Uralu, zostanie uruchomiona największa farma fotowoltaiczna w Rosji, o łącznej mocy 25 MW. Koszty tego projektu szacuje się na około 3 mld rubli (około 42,6 mln dolarów).
Rok 2015 jest trzecim rokiem w Rosji, w którym obowiązuje system aukcji jako wsparcia dla OZE. Przyznanie jednak licencji dla inwestorów chcących wybudować farmy PV o mocy około 1 GW nie przełożyło się jeszcze na dynamiczny rozwój rynku PV w Rosji.
W ramach tegorocznych aukcji dla OZE licencje na realizację mają dostać inwestorzy budujący farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy około 460 MW.
W roku 2014 licencje uprawniające do realizacji farm PV przyznano dla projektów o łącznej mocy 505 MW, a rok wcześniej – 399 MW.
W latach 2013-14 prawo do budowy farm fotowoltaicznych w Rosji i sprzedaży energii po stałej cenie otrzymali inwestorzy chcący wybudować farmy PV o łącznej mocy około 900 MW.
W Rosji działa dwóch producentów, którzy mogą produkować w skali roku panele PV o łącznej mocy po około 100 MW. Pierwszy z nich to Solar Energy Holdings – producent modułów w technologii krystalicznej. Drugi natomiast to Hevel Solar – producent modułów amorficznych.
Obecnie kluczowymi barierami dla rozwoju rosyjskiego rynku PV są relatywnie wysokie ceny modułów fotowoltaicznych oraz tegoroczny kurs rubla.


gramwzielone.pl

bionover.ru

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *