Projekt Noor 1, zwany też Ouarzazate Solar Power Station, czyli olbrzymia farma fotowoltaiczna o mocy 160 MW, powstaje w środkowej części Maroka, w regionie Warzazat (Ouarzazate). Do tej pory Warzazat był często wykorzystywany jako plenery hollywoodzkich filmów, min. kręcono tutaj takie filmy jak: „Książe Persji”, „Gra o Tron”, „Lawrence z Arabii”, „Mumia” czy „Gladiator”.

Inwestycja solarna finansowana jest zarówno przez rząd Maroka, Bank Światowy oraz Europejski Bank Inwestycyjny. Prawdopodobnie też dużą część kontraktu będą wykonywać firmy związane z hiszpańskim konsorcjum TSK-Acciona-Sener.
Wszystkie 3 fazy inwestycji (Noor 1, Noor 2 i Noor 3) mogą pochłonąć nawet 9 mld dolarów, ale także zupełnie odmienić przyszłość Północnej Afryki.

Dzięki tej niebywałej inwestycji w sercu Sahary, do 2020 roku Maroko będzie miało ponad 50 proc. energii ze źródeł odnawialnych.

Kiedy instalacja tej marokańskiej farmy będzie kompletna, to będzie to największa farma koncentrująca energię słoneczną (tzw. CSP) na świecie. W projekcie Noor-1 zastosowana technologię luster a nie popularnych paneli PV. Technologia luster jest dużo droższa, ale wydajniejsza – pozwala na produkcję energii nawet po zachodzie słońca. W skład marokańskiej instalacji wchodzi min. farma 500 tys. luster w kształcie półksiężyca.

Ouarzazate-Solar-Power-Plant-700x470

Po zakończeniu budowy, cztery farmy w Ouarzazate będą zajmowały powierzchnię stolicy Maroka i wytworzą w sumie aż 580 MW energii elektrycznej, co wystarczy do zasilenia 1 miliona domów. Pierwsza farma Noor 1 ma moc 160 MW. Farmy Noor 2 i Noor 3 mają ruszyć w 2017 roku.

Na podstawie:
http://www.solarkurier.pl/inwestycje-na-swiecie/121895-w-2020-maroko-z-polowa-energii-z-oze
https://en.wikipedia.org/wiki/Ouarzazate_solar_power_station

Morocco completes bidding of Phase II and III of Ouarzazate solar power project


http://www.kippreport.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *