Na obrzeżach Londynu rozpoczęła się budowa największej w Europie pływającej farmy fotowoltaicznej. Farma ta powstaje na zbiorniku wodnym Queen Elizabeth II w Walton-on-Thames, na południowym wschodzie aglomeracji Londynu.
Moc pływającej farmy fotowoltaicznej wyniesie 6,3 MW. Składać się na nią będzie ponad 23 tysięcy modułów pv. Instalacja ma wytwarzać w ciągu roku około 5,8 GWh energii. Projekt zajmie 1/10 powierzchni zbiornika Queen Elizabeth II. Pływająca farma fotowoltaiczna zostanie uruchomiona pod koniec marca 2016 roku.

Największą obecnie pływającą farmą fotowoltaiczną na Wyspach i w Europie jest instalacja, którą uruchomiono na zbiorniku wodnym Godley koło Manchesteru. Instalacja ta składa się z około 12 tysięcy modułów pv o łącznej mocy około 3 MW i jest rozmieszczona na powierzchni 45,5 tys. m2. Prognozowany roczny uzysk energii wynosi 2,7 GWh energii. Koszty inwestycji wyniosły 3,5 mln funtów.

Obecnie największym na świecie rynkiem pływających farm fotowoltaicznych jest Japonia.

Zaletą pływających farm PV w porównaniu do farm lokowanych na lądzie, są większe uzyski energii m.in. dzięki chłodzeniu paneli przez wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *