Zysk z instalacji fotowoltaicznej

Dzięki nowym uregulowaniom prawnym ustawy „OZE”, czyli Odnawialnych Źródeł Energii stało się możliwe bilansowanie dotychczasowych rachunków za energię elektryczną, pozyskaniem prądu z OZE, a więc np. z instalacji fotowoltaicznej.

Jak to wygląda w praktyce?

Ustawa OZE wprowadza możliwość net meteringu mikroinstalacji energii odnawialnych o mocy do 40kW. Gdy instalujemy taki system fotowoltaiczny w swoim domostwie, lokalny operator sieci elektroenergetycznej zobowiązany jest do podłączenia tego systemu do swej sieci, a także do bezpłatnego założenia dwukierunkowego licznika energii. Różnica pomiędzy energią, która została pozyskana z instalacji PV oraz ogólnie zużytą w gospodarstwie domowym, będzie podlegała sprzedaży w cenie 100 % średniej ceny energii elektrycznej z roku poprzedniego.

W średniego typu gospodarstwie domowym, roczne oszczędności z tytułu obniżenia rachunków za energię elekrtyczną mogą wynieść nawet 2000 zł! Szacunkowo więc, instalacja fotowoltaiczna zwraca się całkowicie po około 8 latach od jej założenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *