Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną. Ze względu na wysoką cenę, ich wykorzystanie w instalacjach dostarczających kilka kW mocy (np. na potrzeby domku jednorodzinnego) jest nadal rzadkie.

Samo używanie jednak pojedynczych ogniw fotowoltaicznych i paneli pv nie jest dziś już nowością. Wykorzystuje się je  m.in. w kalkulatorach oraz do zasilania sygnalizacji świetlnej.

Panele fotowoltaiczne z wyglądu są bardzo podobne do kolektorów płaskich
  Panele fotowoltaiczne (fot. Braas)

Ogniwo fotowoltaiczne jest elementem półprzewodnikowym, które tworzy złącze typu p-n. Pod wpływem padającego promieniowania słonecznego powstaje siła elektromotoryczna, gdyż elektrony przemieszczają się do obszaru n, a dziury elektronowe do obszaru p. Rezultatem tego ruchu ładunków jest powstanie różnicy potencjałów, czyli napięcia elektrycznego.

Fotoogniwa grupuje się w panele, bowiem pojedyncze ogniwo krzemowe, daje napięcie około 0,5 V. Łącząc je szeregowo, uzyskuje się wyższą użyteczną wartość.

Instalacja  fotowoltaiczna – zasady działania

  • natężenie uzyskiwanego prądu elektrycznego (ilość energii) zależy od intensywności promieniowania słonecznego;
  • sprawność przemiany energii solarnej w elektryczność oscyluje w granicach od kilku do ponad 20%, zależnie od budowy ogniw. Jednak ich ceny są bardzo zróżnicowane, dlatego też najlepiej jest przeliczać cenę na uzyskiwaną moc elektryczną (zł/kW);
  • w panelach uzyskujemy prąd stały, a znakomita większość domowych urządzeń zasilana jest prądem przemiennym. Trzeba więc go przetworzyć, co wymaga urządzeń dodatkowych (inwertera);
  • magazynowanie energii elektrycznej w akumulatorach jest niepraktyczne i drogie, dlatego najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest możliwość odsprzedaży nadwyżek energii do sieci.

 

Źródło: budujemydom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *