Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje energię odnawialną. Obecnie jest to najbardziej energooszczędne i ekologiczne urządzenie wykorzystywane do zasilania instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Zadaniem pompy ciepła jest wymuszenie przepływu ciepła wbrew naturalnemu kierunkowi – z obszaru o niższej temperaturze (gruntu, powietrza, wody) do obszaru cieplejszego (ogrzewanych pomieszczeń). Do tego celu wykorzystuje ona energię napędową – energię elektryczną.

Pompa ciepła „przenosi” (przepompowuje) ciepło z obszaru o niskich temperaturach (tzw. dolne źródło pompy ciepła) do domowej instalacji grzewczej, w której temperatura czynnika jest wyższa. Pompa ciepła zużywa mniej energii elektrycznej, niż dostarcza ciepła do domowej instalacji ogrzewczej.

Rys. Schemat systemu ogrzewania z pompą ciepła

Działanie pompy ciepła

 

Ilość zużywanej energii elektrycznej przez pompę ciepła stanowi około 25% całkowitego zapotrzebowania na ciepło do centralnego ogrzewania oraz podgrzewania wody użytkowej. Pozostałe 75% pochodzi z odnawialnego źródła energii – z ziemi, powietrza lub wody gruntowej.

Źródło obrazka: budujemydom.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *