Dostarczenie właściwego komfortu cieplnego w obiektach sakralnych nie jest łatwe, ponieważ jest to związane zwykle z ogrzewaniem dużych i nieocieplonych budynków. Przy podjęciu właściwiej decyzji o najlepszym źródle ciepła trzeba uwzględnić kilka czynników, m.in. komfort obsługi, niskie koszty eksploatacji oraz bezawaryjność. Polskie kościoły i inne obiekty sakralne są zwykle obiektami o znaczeniu historycznym, gdzie zaleceniem konserwatora zabytków jest ogrzewanie budynku, zapewniające stabilną temperaturę. Wszystkie te oczekiwania spełnia pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym.
Jednym z przykładów zastosowania ogrzewania korzystającego z pomp ciepła jest Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku.
Kościół został wybudowany w XV wieku i jest wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Instalacja z pompami ciepła zasila niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe. Dolne źródło dla instalacji stanowi 15 odwiertów, każdy głęboki na 100 metrów. Za pomocą pomp ciepła ciepło dostarczane jest z gruntu do kościoła, a następnie przez instalację ogrzewania podłogowego przekazywane jest do pomieszczeń. Odległość między budynkiem klasztornym a kościołem to ok. 30 metrów. Sieć przesyłowa to w sumie 160 metrów rur preizolowanych. Doprowadzają one ciepło do 5 rozdzielaczy umiejscowionych w filarach podpierających sklepienie. Kotłownia w pierwszym etapie została wyposażona w dwie pompy ciepła typu solanka-woda o mocy 12 kW każda. Ogrzewają one kościół i dostarczają ciepłą wodę użytkową latem. W drugim etapie kotłownia została rozbudowana i kolejne pompy ciepła dostarczają ciepło i ciepłą wodę użytkową na potrzeby parafii.
fot. Kosćiół Parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku [źródło: www.sanktuarium.krasnik.pl]
Katedra Oliwska w Gdańsku jest kolejnym przykładem wykorzystania pomp ciepła na potrzeby ogrzewania. W katedrze odbywają się coroczne Festiwale Muzyki Organowej oraz koncerty symfoniczne i chóralne.
Katedra powstała w 1186 roku i jest skarbem europejskiego dziedzictwa kulturowego. W ciągu roku zwiedza ją wielu turystów. W przypadku Katedry Oliwskiej zrealizowany został projekt unijny „Cysterskie dziedzictwo kulturowe – renowacja i konserwacja Katedry Oliwskiej w Gdańsku”. Projekt ten został objęty wsparciem w ramach RPO dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Na etapie projektu postawiono za cel wykonanie instalacji, możliwie najtańszej w eksploatacji, o stabilnej temperaturze, dyskretnie zamontowanej, niewidocznej wewnątrz Archikatedry oraz dającej znaczne odczucie komfortu cieplnego w przestrzeni ławek nawy głównej oraz Prezbiterium. W ramach modernizacji katedry wymieniono stare ogrzewanie węglowe na pompy ciepła. W Katedrze Oliwskiej funkcjonuje pompa ciepła typu solanka-woda o mocy 55,6 kW, która współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. Dolnym źródłem ciepła jest 12 otworów wywierconych w gruncie na głębokość 100 m każdy. Ciepło jest rozprowadzane przez elementy grzewcze umieszczone w podłodze, pod ławkami, co niweluje niekorzystne działanie strumienia gorącego powietrza na cenne zabytki we wnętrzu kościoła, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu wiernym zgromadzonym na mszach.

Powyższe przykłady pokazują, iż pompy ciepła można stosować nie tylko w domach jednorodzinnych, ale i w obiektach sakralnych. W większości parafii w Polsce ogrzewanie kościołów stanowi jedną z największych pozycji w budżecie. Pompy ciepła cechują się komfortem użytkowania oraz niskimi kosztami eksploatacji. Argumentem za stosowaniem pomp ciepła jest to, że korzystają one z energii ze źródeł odnawialnych i przyczyniają się do zmniejszenia się niskiej lokalnej emisji pyłów zawieszonych.
Źródło: PORT PC