SAULE Technologies, założona przez Olgę Malinkiewicz firma pracująca nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów, zaprezentowała pierwszy, działający prototyp modułu fotowoltaicznego na bazie perowskitów, zasilający urządzenia typu smartfon.

Prototyp modułu na bazie perowskitów został zaprezentowany 3 marca, podczas International Conference on Perovskite Thin Film Photovoltaics (ABXPV) w Barcelonie. Firma Olgi Malinkiewicz opracowuje elastyczne, półprzezroczyste ogniwa fotowoltaiczne, na bazie folii PET, które można łączyć z dowolnie wybranymi produktami obecnymi dzisiaj na rynku. Dzięki unikalnym właściwościom takich ogniw, jak ultra cienka warstwa i mała masa, można używać je tam, gdzie ciężkie panele wykonane na bazie szkła nie mogą być zastosowane. Takie ogniwa PV mogą być wykorzystane np. jako zintegrowana z lekkimi płytami warstwowymi powłoka, która nie będzie miała wpływu na dodatkowe obciążenie konstrukcji hali produkcyjnej lub budynku.

O tym, że perowskity mogą zrewolucjonizować nasze życie i upowszechnić wykorzystanie energii słonecznej, mówi się od kilku lat. Ale naukowcy z całego świata pracowali nad tym, jak tanio wprowadzić i używać perowskity w przemyśle oraz życiu codziennym. Polka jest autorką jednego z takich pomysłów. Malinkiewicz proponuje by kryształki produkujące energię ukryte były w tuszu, którym można zadrukować każdą powierzchnię.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *