Energia odnawialna w Rosji. Niemiecki producent elektrowni wiatrowych FWT dostarczy 20 turbin o jednostkowej mocy 2,5 MW na farmę wiatrową w Republiki Kałmucji. FWT zapewnia, że będzie to największa prywatna inwestycja w rosyjskim sektorze wiatrowym.

Moc farmy wiatrowej, która powstanie w Republiki Kałmucji w południowej Rosji, wyniesie 51 MW. Inwestycję zrealizuje firma Alten Ltd., spółka zależna czeskiej firmy Falkon Capital a.s.

Działająca na zasadzie EPC niemiecka firma FWT zrealizuje zamówienie dotyczące kompletnego wykonania i realizacji farmy wiatrowej, obejmujące planowanie, dostawę i montaż turbin FWT 2500 oraz budowę kompletnej infrastruktury.

Pierwsze dostawy turbin wiatrowych FWT mają nastąpić pod koniec 2016 roku, a uruchomienie całej farmy wiatrowej zaplanowano na pierwsze półrocze 2017 roku.

Pierwszą inwestycję na rosyjskim rynku wiatrowym Alten Ltd. zrealizował w 2010 r. w Republice Kałmucji. Wybudowano wówczas instalacje o łącznej mocy 2,4 MW.

Rozwój energetyki wiatrowej w Rosji to efekt wprowadzenia przez władze tego kraju systemu aukcji, zakładającego stałe wsparcie dla farm wiatrowych w okresie 15-letnim, a także mającego gwarantować inwestorom 14-procentową stopę zwrotu.

Farmę wiatrową w Rosji buduje również fiński koncern energetyczny Fortum. Farma wiatrowa o mocy 35 MW ma powstać w 2017 r. w Uljanowsku położonym w południowo-zachodniej części Rosji, 680 km na południowy wschód od Moskwy. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 65 mln euro.

Do 2020 r. Rosja chce zbudować potencjał odnawialnych źródeł energii na poziomie 6 GW. Na wsparcie dla OZE rosyjski rząd ma przeznaczyć w ramach systemu aukcyjnego do końca tej dekady ok. 85 mld rubli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *