Chodzi o firmę Merck, która wraz z partnerami takimi jak: Polysolar (BIPV) oraz Centrum Innowacyjnych Metod CPI prowadzi badania nad komercyjnym wykorzystaniem okna wyposażonego w organiczne ogniwo PV. Dzięki takiemu połączeniu nie tracimy głównej funkcjonalności okna jaką jest dostarczanie świata do wnętrza budynku, a zyskujemy energię elektryczna, którą jest w stanie wygenerować takie okno.

Prace nad oknami wytwarzającymi energię elektryczną

Prace prowadzone przez zespół badaczy skupiają się na osiągnięciu wyższej efektywności konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, zwiększaniu przezroczystości okna oraz zwiększaniu swobody projektowania dla architektów. W tym celu naukowcy ściśle współpracują z architektami, ponieważ ta grupa projektować będzie budynki wyposażone w BIPV (Building Integrated Photovoltaics).

Przezroczyste moduły słoneczne dedykowane są do montażu w konwencjonalnych ramkach, co pozwoli na ich wykorzystanie w wielu, różnorakich oknach.

Jak podkreśla Brian Daniels – szef jednostki Zaawansowanych Technologii Biznesowych w Merck – „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, mogąc uczestniczyć w tym ważnym projekcie. Jest to wyjątkowa okazja, aby rozwinąć komercyjne wykorzystanie szarych modułów organicznych i promować szersze wykorzystanie rozwiązań fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkiem”.

Zespół badaczy może się poszczycić gotowym prototypem okna, które zdolne jest do produktownia energii elektrycznej, opierającego się na organicznej fotowoltaice. Jak podaje firma, zoptymalizowana wersja półprzezroczystej szarej formuły lisicon (LIthium Super Ionic CONductor), która została wprowadzona na rynek przez Merck, jest kluczowym elementem w projekcie.

Koszty instalacji, przezroczystość i żywotność prototypowego okna są porównywane do okien wykonanych z wysokiej jakości szkła, które są dostępnie obecne, natomiast okno firmy Merck posiada wartość dodaną, jaką jest produkcja energii elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *