Indyjska firma konsultingowa Bridge to India informuje o dalszym spadku cen modułów fotowoltaicznych na szybko rozwijającym się rynku fotowoltaicznym w Indiach.

Indyjski rynek fotowoltaiczny został zdominowany przez dostawy modułów fotowoltaicznych z Chin. W pierwszej dziesiątce firm, które dostarczają najwięcej modułów fotowoltaicznych do Indii, spoza Chin są tylko amerykański First Solar i koreańska Hanwha. Pierwsza z tych firm jest równocześnie jednym z aktywniejszych deweloperów farm fotowoltaicznych w Indiach.

Bridge to India podaje, że na skutek występującej ostatnio na rynku solarnym nadpodaży modułów fotowoltaicznych ich średnie ceny w Indiach nadal spadają, przy czym w ostatnich trzech miesiącach spadły przeciętnie o 15 proc. do poziomu 0,36 USD/W.

Bridge to India komentuje, że o ile taki poziom cen nie powinien zagrozić pozycji na rynku indyjskim największych producentów z Chin i z pewnością cieszy deweloperów, którzy wygrali aukcje oferując mocno wyśrubowane ceny za energię, o tyle może być problemem dla mniejszych firm, w tym lokalnych producentów, którzy mogą tracić swoją pozycję rynkową.

Indyjska firma konsultingowa podaje, że na rynku dostawców modułów fotowoltaicznych dominują kolejno Canadian Solar, Trina Solar, First Solar, Hanwha, JA Solar, GCL, Renesola, Chint, Talesun i Waaree.

Bridge to India podaje, że na koniec czerwca br. potencjał fotowoltaiki w Indiach wzrósł do 8,1 GW, zwiększając się od końca I połowy 2015 r. o 80 proc. Dodatkowo w trakcie realizacji są projekty elektrowni fotowoltaicznych, które powstaną na podstawie rozstrzygniętych już aukcji i których łączna moc jest szacowana na 14,8 GW.

Największymi deweloperami elektrowni fotowoltaicznych w Indiach są – według Bridge to India – kolejno firmy: Adani, Acme, Welspun, SunEdison, ReNew, First Solar, NTPC, Azure, Shaporji Pallonji oraz Torrent Power.

Czołowymi dostawcami inwerterów są natomiast kolejno ABB, TMEIC, Hitachi, SMA, Schneider, TBEA, Delta, Sungrow, Gamesa Solar oraz Huawei.

Plan indyjskiego rządu premiera Narendry Modi zakłada zainstalowanie do 2022 r. 60 GW naziemnych farm fotowoltaicznych oraz około 40 GW instalacji na dachach. Wstępnie wartość tych inwestycji szacuje się na około 100 mld dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *