Firma Tesla Motors, znana z produkcji samochodów elektrycznych Tesla, należąca do słynnego multimiliardera Elona Muska, uruchamia właśnie największą fabrykę baterii litowo-jonowych na świecie. Fabryka zlokalizowana jest w USA w stanie Nevada i wykorzystuje wszelkie najnowsze innowacje w zakresie wykorzystania energii odnawialnej. Pełną zdolność produkcyjną fabryka osiągnie w roku 2020 a Elon Musk zakłada, że bilans energetyczny tak gigantycznej fabryki wyjdzie na zero!

Ta jedna fabryka Tesli, będzie w stanie wyprodukować tyle samo baterii, ile wszyscy dotychczasowi producenci na świecie razem, co spowoduje olbrzymi spadek cen baterii litowo-jonowych, dzięki czemu min. elektryczne samochody Tesli mocno potanieją, najtańszy model ma kosztować ok. 35 tys. dolarów. Warto przypomnieć, że ostatnio wszystkie samochody Tesli dostały aktualizację oprogramowania, która sprawia, że Tesla staje się samochodem w pełni autonomicznym, czyli kierowca jest potrzebny jedynie do zaprogramowania celu jazdy w wbudowanym gps, a samochód pokonuje całą trasę sam. Oczywiście, aby legalnie skorzystać z takiego rozwiązania, należy poczekać na nowelizację prawa w poszczególnych krajach, która by dopuszczała tego typu pojazdy do ruchu drogowego.

Ciekawostki dotyczące Tesla Gigafactory:

  • Tesla Gigafactory zajmuje powierzchnię 3 razy wiekszą od Central Parku
  • Będzie w niej pracowało ponad 6000 pracowników
  • W fabryce będzie stosowany 100% recycling, min. nawet stare pociągi zostaną wykorzystane w procesie produkcji baterii
  • Całą powierzchnie dachów fabryki zajmują panele fotowoltaiczne, dzięki czemu, Tesla Gigafactory bedzie używała wyłącznie czystej, odnawialnej energii (oprócz paneli fotowoltaicznych, do zasilania fabryki wykorzystuje się energię z wiatraków, oraz energię geotermalną)
  • W fabrykę Gigafactory zainwestowano już 5 mld dolarów (Tesla, Panasonic, Toyota)  z czego udział Tesli do 2 mld USD
  • Kształt i design fabryka Tesla Gigafactory jest z założenia ascetyczny i ma przypominać kryształ diamentu

 

źródła:
https://www.teslamotors.com/gigafactory;
http://www.techinsider.io/facts-about-the-tesla-gigafactory-2015-11

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *