Plany budowy wielkich, gigawatowych farm fotowoltaicznych przedstawiło już kilka krajów. Najbliższej zrealizowania takiej inwestycji wydaje się jednak Turcja. Ogromna elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1 GW ma rozpocząć produkcję energii najpóźniej w 2018 r.

Tureckie władze ogłosiły plan budowy ogromnego kompleksu fotowoltaicznego o mocy 1 GW i w tym celu mają przeprowadzić aukcję, której realizację zaplanowano na grudzień. Inwestycja ma powstać w centralnej części Turcji, w pobliżu miasta Konya.

Park fotowoltaiczny ma zająć powierzchnię 2 tys. hektarów i będzie produkować około 17 TWh energii elektrycznej, co odpowiada ilości energii konsumowanej przez około 600 tys. gospodarstw domowych.

Turecki rząd szacuje, że wartość inwestycji sięgnie około 1,3 mld dolarów, a warunkiem przyznania wsparcia ma być udział w tej inwestycji rodzimych firm i inżynierów.

Inwestor, który otrzyma prawo do budowy farmy fotowoltaicznej, będzie mógł sprzedawać energię po zagwarantowanej mu cenie w okresie 15 lat – na podstawie umowy zawartej z tureckim rządem. Przewiduje się, że uruchomienie produkcji energii nastąpi do roku 2018.

W ramach aukcji ujęte mają być klauzule o konieczności częściowego zastosowania komponentów instalacji, które wyprodukowano w Turcji, a inżynierowie pracujący przy tym projekcie mają być rekrutowani lokalnie.

Turcja przyjęła cel budowy elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 5 GW do roku 2023, z czego pierwszy GW powinien powstać jeszcze w tym roku. Na koniec 2015 r. potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Turcji wynosił około 250 MW.

W przyszłym roku Turcja planuje też organizację aukcji dla sektora wiatrowego, której przedmiotem ma być podobny potencjał jak w przypadku zaplanowanej na grudzień aukcji dla PV.

Obecnie największą farmą fotowoltaiczną na świecie jest instalacja o mocy 648 MW, którą w tym roku uruchomiono w Indiach. Inwestycja zrealizowana przez indyjski fundusz Adani Green Energy kosztowała około 679 mln USD (45,5 mld INR). Budowa zajęła 8 miesięcy i zatrudnionych było przy niej 8,5 tys. pracowników, którzy instalowali dziennie panele fotowoltaiczne o średniej mocy 11 MW.

Wcześniej miano największej farmy fotowoltaicznej na świecie należało do uruchomionego w połowie ubiegłego roku projektu o nazwie Solar Star, który w Kalifornii zrealizował amerykański deweloper SunPower. Moc tej farmy fotowoltaicznej wynosi 579 MW.

Zanim uruchomiono farmę fotowoltaiczną Solar Star, miano największej farmy fotowoltaicznej na świecie przysługiwało uruchomionemu również w Kalifornii projektowi o nazwie Topaz Solar, którego moc wynosi 550 MW i który został zrealizowany przez First Solar.

Źródło: gramwzielone.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *