Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP) razem we współpracy z Solargiga Energy Holdings – chińską firmą będącą piątym co do wielkości producentem ogniw krzemowych na świecie, zbudują pierwszą w Polsce fabrykę ogniw fotowoltaicznych.
CBRTP jako inicjator projektu będzie odpowiadać za komercjalizację i modyfikację technologii produkcji przezroczystych elektrod wierzchnich przeznaczonych dla ogniw PV. Technologia bazowa modyfikacji ogniw krzemowych została udostępniona CBRTP przez Instytut Fizyki PAN w formie licencji dla jej dalszego rozwoju i wspólnego czerpania profitów z przychodów zastosowania jej kolejnych wersji, a opracowanych przez zespół CBRTP przy dalszym udziale merytorycznym zasobów IF PAN.
Technologia będzie wykorzystana w ogniwach krzemowych o niskiej i średniej wydajności – w granicach 15 – 18%. Ogniwa te stanowią 90% całego rynku PV.
Przewiduje się wzrost efektywności ogniwa krzemowego minimalnie o 2,5 punktu procentowego, co wpłynie na 20% wzrost ich wydajności. Zastosowanie technologii nie wpłynie na ceny ogniw.
Projekt fabryki ogniw fotowoltaicznych ma być zatwierdzony w styczniu 2016 roku, natomiast planowany czas oddania jej do użytku prognozuje się na koniec sierpnia 2016 roku. Uruchomienie produkcji masowej nastąpi rok później.
W początkowym okresie działania CBRTP prognozuje się przychody wynoszące 9 mln zł pochodzące ze sprzedaży usług wytwarzania elektrod na ogniwach krzemowych oraz 48 mln zł pochodzących ze sprzedaży monobloków monokrystalicznego krzemu.
Surowiec oraz maszyny fabryczne będą pochodzić z USA albo Japonii, gdzie wytwarza się wysokowydajne fotoogniwa stosowane w przemyśle kosmicznym.
Fabryka ogniw krzemowych w Polsce skupi się na segmencie stosowania technologii głównie w branży energetycznej oraz budownictwie. Pomysłodawcy myślą też o perspektywicznym segmencie energetyki prosumenckiej.
Wniosek o dofinansowanie projektu na 5,3 mln zł przy budżecie 6,7 mln zł został złożony 30 listopada 2015 roku. W chwili obecnej CBRTP jest na etapie rozmów z funduszami inwestycyjnymi w celu wyboru partnera do ekspansji międzynarodowej.


www.odnawialnezrodlaenergii.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *