W tym roku potencjał fotowoltaiki na Ukrainie powinien wzrosnąć o niemal 0,5 GW, a łączna moc PV w tym kraju przekroczy 1 GW. To znacznie więcej niż w Polsce, gdzie inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne to na razie efekt głównie dostępu do unijnych dotacji.

Jak wynika z raportu opracowanego przez organizatorów targów CISOLAR, które odbędą się w Odessie w pierwszej połowie kwietnia br., obecnie w trakcie realizacji na Ukrainie są 54 duże projekty fotowoltaiczne, których uruchomienie planuje się jeszcze na 2017 r.

Łączny potencjał tych projektów wynosi 488 MW, siedem z nich będzie mieć moc ponad 20 MW, dziewięć – ponad 10 MW, a potencjał ponad 20 elektrowni PV wyniesie ponad 5 MW.

W ubiegłym roku potencjał ukraińskich elektrowni fotowoltaicznych – według danych na koniec listopada – miał się zwiększyć o 107 MW, a łączny potencjał fotowoltaiki na Ukrainie wzrósł do 568 MW.

Kluczową inwestycją dla rozwoju potencjału fotowoltaicznego Ukrainy jest planowana przez rząd w Kijowie budowa kompleksu ogromnych farm fotowoltaicznych w okolicach Czarnobyla.

Ostatnio ukraińskie ministerstwo środowiska poinformowało o otrzymaniu 39 wniosków od inwestorów zainteresowanych budową farm fotowoltaicznych w regionie Czarnobyla. Liczba potencjalnych inwestorów może jeszcze wzrosnąć. Termin składania aplikacji mija z końcem lutego.

W listopadzie budowę farm fotowoltaicznych w tym regionie potwierdzili już inwestorzy z Chin. Inwestycję zrealizują dwie chińskie firmy – GCL System Integration Technology oraz China National Complete Engineering Corporation (CCEC). Chińczycy mieli wcześniej prowadzić koło Czarnobyla rozeznanie terenu pod kątem budowy elektrowni PV i przyłączenia ich do sieci, a ostatnio GCL potwierdził, że budowa ruszy w tym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *