Przy okazji odbywającej się w Abu Dhabi w ubiegłym tygodniu kolejnej konferencji Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) wybrano tegorocznych laureatów prestiżowej nagrody Zayed Future Energy Prize.

Zayed Future Energy Prize to nagrody przyznawane za dorobek i osiągnięcia w globalnej branży odnawialnych źródeł energii. Są przyznawane w kategorii firm, organizacji pozarządowych i uczelni.

Konkurs Zayed Future Energy Prize jest organizowany co roku, począwszy od 2009 r. Zarządza nim fundacja Masdar ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Tegoroczna nagroda Zayed Future Energy Prize w kategorii osobowości trafiła do Li Junfenga, eksperta chińskiego rządu, jednego z głównych architektów chińskiej transformacji energetycznej.

Nagroda Zayed Future Energy Prize w kategorii dużych firm trafia do General Electric. Jury konkursu wskazuje na duże zaangażowanie amerykańskiego potentata w rozwój technologii z zakresu OZE i rozproszonej energetyki. Podkreślono, że GE dużą część osiąganych zysków inwestuje w swoją inicjatywę o nazwie Ecomagination, której celem jest wdrażanie proekologicznych i efektywnych energetycznie rozwiązań.

W ubiegłym roku nagroda w tej kategorii trafiła do chińskiego producenta baterii i samochodów elektrycznych BYD, a wcześniej m.in. do Panasonica, ABB, Siemensa, Schneider Electric i Vestas.

W kategorii małych i średnich firm udziałem w finale wyróżniono firmę 1366 Technologies, która wdraża rozwiązania pozwalające na efektywniejszą produkcję ogniw fotowoltaicznych, co pozwoli na zredukowanie kosztów instalacji fotowoltaicznych.

Kolejnym finalistą w kategorii SME została firma 24M pracująca nad budową efektywniejszych baterii litowo-jonowych. Jak zaznacza jury, w porównaniu do konwencjonalnych baterii, rozwiązania firmy 24M mają potencjał zredukowania potrzebnych materiałów o 40 proc. i zmniejszenia o połowę kosztów produkcji.

W tej kategorii zwycięzcą okazał się jednak niemiecki producent magazynów energii Sonnen. Organizatorzy konkursu Zayed Future Energy Prize komentują, że Sonnen to europejski lider w produkcji domowych magazynów energii i jedna z najszybciej rozwijających się niemieckich firm. Utworzona w 2010 r. firma zatrudnia obecnie około 250 pracowników.

W ubiegłym roku Sonnen zaprezentowało rozwiązanie o nazwie sonnenComumunity, które ma umożliwić dzielenie się nadwyżkami posiadanej energii. Platforma umożliwia przekazanie jej odbiorcom, którzy nie są w stanie samemu wyprodukować lub zmagazynować potrzebnej energii.

Sonnen znalazło się na opublikowanej przez MIT prestiżowej liście Smartest Companies 2016, na której uwzględniono 50 najciekawszych – zdaniem autorów zestawienia – firm na świecie.

W ubiegłym roku w tej kategorii nagroda Zayed Future Energy Prize trafiła do Off Grid Electric – firmy oferującej rozwiązania offgrid dla mieszkańców regionów, w których nie ma dostępu do energii z sieci.

Z kolei w kategorii organizacji pozarządowych i non-profit główna nagroda trafiła do organizacji Practical Action, która obecnie zarządza 90 projektami realizowanymi w krajach rozwijających się, skupiając się na obszarze energii, rolnictwa czy redukcji potencjalnie negatywnych skutków klęsk żywiołowych.

W ubiegłym roku nagroda Zayed Future Energy Prize w tej kategorii została przyznana Polce Ewie Wojkowskiej, która kieruje działającą w Indonezji organizacją pozarządową o nazwie Kopernik.

 

Źródło: Gramwzielone.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *